Dlaczego prawidłowa wycena opcji menedżerskich jest dla spółki niezwykle ważn

Dlaczego prawidłowa wycena opcji menedżerskich jest dla spółki niezwykle ważn

Kiedy zarząd spółki decyduje się na wprowadzenie w swojej firmie programu opcji menadżerskich, powinien podejść do tej kwestii w sposób bardzo przemyślany. Celem opcji menadżerskich jest mobilizacja kadry kierowniczej (menedżerów) do lepszej pracy – otrzymuje ona bowiem akcje lub opcje spółki, których wartość jest w dużej mierze zależna od kondycji firmy, a więc w sposób bezpośredni również od poziomu wykonywania obowiązków przez menadżerów.

Jednak właściciele i kadra kierownicza spółki nie mogą zapominać również o swoich celach. Aby móc w pełni zaspokoić oczekiwania obu stron (zarówno kierowników, jak i menadżerów), wycena oraz wdrożenie opcji menadżerskich powinny być przeprowadzone w sposób w pełni profesjonalny oraz kompleksowy.

Kto może pomóc w wycenie oraz wdrożeniu programu opcji menadżerskich?

Przy działaniu tego typu najważniejsza staje się wiedza oraz doświadczenie w różnych dziedzinach ekonomii, prawa i rachunkowości. Program opcji menadżerskich może nie tylko poprawić jakość pracy menadżerów, ale również zmniejszyć obciążenia podatkowe dla całej firmy.

W ustaleniu konkretnych konstrukcji związanych z opcjami menadżerskimi niezbędne okazują się być konsultacje z profesjonalnym biurem doradczym. Kontakt do niego odnaleźć można pod następującym linkiem – volante.pl/wyceny-opcji-menedzerskich. Tylko dzięki współpracy spółki z mądrze wybranymi doradcami możliwe jest ustalenie optymalnego programu opcji menadżerskich.

Comments are closed.